Kwasy omega 3 wraz z kwasami omega 6 są niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, które odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Z punktu widzenia żywienia człowieka są najważniejszymi spośród tłuszczów. Wchodzą one w skład struktur błon komórkowych. Organizm człowieka nie jest w stanie ich wytwarzać, dlatego muszą być dostarczane z dietą. O ile Kwasy omega-6 dostarczane są do organizmu człowieka w znacznych ilościach wraz z pożywieniem i nie grozi nam ich niedobór, o tyle kwasy z grupy omega-3 występują w tłuszczu rybim oraz surowcach pochodzenia roślinnego (orzechy, nasiona) których spożywamy stosunkowo mało.
Od lat badacze próbują ustalić, czy kwasy omega 3 mogą również przyczyniać się do skutecznego odchudzania.
Mechanizm działania kwasów omega 3
Kwasy omega 3, a w szczególności kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA), wykazują działanie przeciwzapalne, co może przyczyniać się do zmniejszenia tkanki tłuszczowej w organizmie. Ponadto, kwasy omega 3 mogą wpływać na zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę, co ułatwia kontrolę masy ciała. Badania wykazały również, że kwasy omega 3 mogą zwiększać uczucie sytości po posiłku, co skutkuje mniejszym spożyciem kalorii.
Dowody naukowe
Wielu badaczy przeprowadziło eksperymenty mające na celu ustalenie wpływu kwasów omega 3 na odchudzanie. Jedno z badań opublikowanych w „American Journal of Clinical Nutrition” wykazało, że suplementacja kwasami omega 3 w połączeniu z dietą niskokaloryczną i ćwiczeniami fizycznymi przyczyniła się do większej redukcji masy ciała w porównaniu z grupą kontrolną, która nie przyjmowała suplementacji tymi kwasami. Innym badaniem, przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu w Navarra, wykazano że spożywanie ryb bogatych w kwasy omega 3 może przyczyniać się do zmniejszenia masy ciała u osób z nadwagą.
Suplementować czy nie
Mimo obiecujących wyników badań, eksperci podkreślają, że kluczem do skutecznego odchudzania jest przede wszystkim zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna. Natomiast kwasy omega 3 mogą być pomocne w procesie redukcji masy ciała, jednak nie należy oczekiwać cudów, licząc tylko na ich działanie, bez stosowania się do pozostałych zaleceń.
Osobiście jestem zwolenniczką suplementacji kwasów Omega 3, ponieważ spożywamy bardzo mało ryb, orzechów i nasion, które są podstawowymi ich źródłami.
Podsumowanie
Kwasy omega 3 mogą wspomagać proces odchudzania poprzez działanie przeciwzapalne, zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę oraz uczucie sytości po posiłku. Jednakże, należy pamiętać, że są one jedynie wsparciem w procesie redukcji masy ciała i nie zastąpią zbilansowanej diety ani regularnych ćwiczeń fizycznych. W dalszym ciągu konieczne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć rolę kwasów omega 3 w odchudzaniu.
Źródła:
https://www.researchgate.net/publication/272372852_Omega-3_fatty_acids_supplementation_decreases_metabolic_syndrome_prevalence_after_lifestyle_modification_program
https://en.unav.edu/web/research-center-for-nutrition/research/nutricion-y-metabolismo-molecular